Články a rady

">

Vznik našej chovnej stanici

Naša chovateľská stanica vznikla len v januári tohto roku. Od zrodu myšlienky založiť si ju, sme prešli dlhou cestou vybavovania potrebných záležitosti a nekonečného čakania na potrebné dokumentácie. V tejto časti sa vám pokúsim opísať, ako sme sa dopracovali od kúpy šteňaťa, až po registráciu mena našej chovnej stanice Nymeriadogs.

Základom všetkého bola vôľa zaobstarať si psa. Keďže máme deti a tie túžili po domácommiláčikovi, najlepšia voľba bolo šteňa, čo sa okamžite ujalo. Tak sme začali rozmýšľal, aký pes by sa najlepšie hodil do našej rodiny. Brali sme do úvahy, že máme rodinný dom s veľkým pozemkom, tak sme chceli plemeno, ktoré by sa hodilo do vnútorného aj vonkajšieho prostredia. Ďalej sme chceli, aby bol stredného vzrastu, temperamentný, aby vedel postrážiť, nebol náchylný na choroby a predovšetkýmsa hodil k deťom. Ale najdôležitejšou myšlienkou bolo, vybrať si plemeno, ktoré sa veľmi na Slovensku  nevyskytuje. Po dlhšom uvažovaní a prehľadávaní internetu, sme objavili kontinentálnych bulgov. Keďže sa manželke odjakživa buldočie plemena páčili, ako anglickí a francúzski buldoci, tak sme dlho neváhali a začali sme hľadať rôzne informácie o tomto plemene.Keď sme nazbierali všetky informácie a poobzerali fotky psov, vedeli sme, že je to pravé plemeno, ktoré si zaobstaráme. A tak sme začali pokukovať po inzerátoch. Na naše prekvapenie sme žiadne šteňatá nenašli.Až po niekoľkých mesiacoch sme konečne objavili inzerát voľného šteňaťa. A pre našu veľkú radosť sme ho objavili v Českej republike. Vôbec sme neváhali a okamžite sme jednali a tak sme si kúpili Coudyho. O týždeň nato sme natrafili na fenku, ktorú sme si rezervovali z najprestížnejšej chovnej stanice v Nemecku. A o tri týždne neskôr bola doma. Naša Ferra. A po veľkej radosti z oboch šteniat nastalo obdobie vybavovania.

V prvom rade sme písali do Mollos klubu a informovali sme sa o zastrešení kontinentálnych buldogov. Keď nám potvrdili, že toto plemeno zastrešujú, stali sme sa ich členmi, čo je jedna z podstatných vecí pri uchovnení psov. Bohužiaľ v tej dobe sme boli jediní na Slovensku, ktorí chceli toto plemeno chovať a ešte horšia informácia bola, že nebolo uznané Slovenskou kynologickou jednotou (SKJ). To znamenalo, že sa naše psy nedali uchovniť. Tak sme s predsedom klubu, pánom Milanom Bírošom, začali riešiť potrebné veci. V prvom rade sme potrebovali oficiálne potvrdenie, pod ktorú krajinu kontinentálni buldoci patria,ktorá krajina toto plemeno zastrešuje, spoločne s oficiálnym štandardom plemena. Obidva dokumenty sa nám podarilo získať zo Švajčiarskej kynologickej jednoty(SKG). Po odoslaní dokumentov nášmu klubu sme museli dlho čakať, pokiaľ bude zasadanie Slovenskej kynologickej jednoty, kde sa malo o uznaní tohto plemena na Slovensku rokovať. Počas čakania sme absolvovali niekoľko výstav. Po dlhom ročnom čakaní v decembri 2018 nám bolo z klubu oznámené, že rokovania dopadli v náš prospech a SKJ oficiálne uznala kontinentálnych buldogov ako chovné plemeno na Slovensku. Po tomto rozhodnutí sme mohli postúpiť bonitáciu a uchovniť tak našich psov. Podarilo sa nám to v septembri 2019. Na základe našich chovných psov sme si mohli zaregistrovať značku našej chovnej stanice Nymeriadogs. Dúfame, že si toto plemeno obľúbi viac ľudí a dostane sa mu povedomia, aké si zaslúži.

História plemena v skratke

História tohto plemena je pomerne krátka, vzniklo až na začiatku 21.storočia. O jeho vznik sa zaslúžila dlhoročná chovateľka anglických buldogov ImeldaAngehrnová zo Švajčiarska. Kontinentálny buldog vznikol v roku 2001 spojením staroanglického a anglického buldoga.Vzhľadom na to, že anglické buldogy trápili od nepamäti zdravotné problémy, Imelda si vzala za cieľ vytvoriť nové plemeno stredného vzrastu. Jej hlavným cieľom bolo odstránenie dýchacích problémov, ktoré sa vyskytujú u anglických buldogov a zároveň chcela ponechať temperament staroanglického buldoga. Od roku 2005 sa oficiálne považuje za švajčiarske národné plemeno.

Dôležita informácia pre rezerváciou šteniatka

Dobrý deň. Predovšetkým najskôr musím podotknúť že naši psíkovia nie sú bežné buldočie plemeno a na Slovensku sa môžu chovať od decembra 2019. Populárne sú najviac v Nemecku, Francúzsku, Anglicku, Rakúsku a hlavne vo Švajčiarsku, kde aj bolo vyšlachtené. Do povedomia sa dostáva aj v Čechách odkiaľ pochádza náš chovný pes Coudy. Naša fenka Ferra bola dovezená z Nemecka. Majiteľov vyberáme dôkladne, keďže je veľký záujem o toto plemeno a preto v prvom rade požadujeme informácie predovšetkým o prostredí nového domova. Až potom sa odhadujeme na cene šteniatka. Kontinentálni buldoci sú stredného vzrastu a preto sa hodia do bytu aj do rodinného domu. V každom prípade nechceme, aby šteniatka skončili v útulku alebo celý deň uviazané na reťazi. Ďalej od nových majitelov očakávame, aby mal aspoň základné informácie o kontinentálnych budlogov. Tieto informácie sú v marcovom čísle časopisu Pes a Mačka, ktorý je už v predaji, alebo na našej stránke www.nymeriadogs.com, ktoré postupne dopĺňame. Taktiež si tam môžete nájsť všetky potrebné informácie o našej chovnej stanici a všetky aktuálne fotky našich psov. Tak ak sa rozhodnete stať sa majiteľom psíka nezvyčajného plemena na Slovensku, neváhajte ma kontaktovať na tel čísle +421 902 271 093 alebo mailom jaroslav.rosinsky@gmail.com alebo kontakt@nymeriadogs.com. Zatiaľ prajem pekný deň s pozdravom Jaroslav Rosinský, majiteľ chovnej stanice Nymeria dogs.

Starostlivosť o zdravie a strava

Toto plemeno si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vie sa adaptovať vo vnútornom aj vonkajšom prostredí.Jediným vážnejším problémom sú záhyby okolo pysku, kde často dochádza k zapareninám. Tie sa prejavujú mokvaním a následným začervenaním srsti. Toto začervenanie je výraznejšie u psoch s bielou srsťou. Pri iných sfarbenia to nie je vidieť, ale môžem ubezpečiť, že aj oni ich majú.Preto by som tieto zhyby odporúčal čistiť. V mojom prípade zmokvané miesto vysuším odličovacím tampónom a následne zhyby očistím čistou vodou. Pokiaľ vidím, že sa v záhybe tvoria malé chrasty, poškodené miesto natieram framykoinovou masťou minimálne tri dni. Aby sa zabránilo mokvaniu, stačí tieto miesta občas vyutierať odličovacím tampónom. Po zdravotnej stránke sme s našimi psami nemali žiadne problémy, čo potvrdzujú aj zdravotné záznamy. Najväčší dôraz pri chove psov som dával na správny vývoj bedrových kĺbov. Tie sú dôležitou súčasťou plnohodnotnéhoživota akéhokoľvek psa. Ale hlavne musia mať čo najlepšie výsledky, pokiaľ si ho chce majiteľ uchovniť.V tomto smere je dôležité dodržať tri hlavne faktory.Dôležite je zvoliť kvalitné krmivo. V dnešnej dobe si ľudia volia dve varianty. Jedná je suchým kŕmením „granule“, a druhá je kŕmenie mäsom tzv. „Barf strava“ ktorá sa v poslednej dobe stáva čoraz populárnejšia. Jednoduchšia voľba pre majiteľa je kŕmenie granulami, ktoré už obsahujú všetky potrebné suroviny v suchom stave. Majiteľovi šetrí čas a miesto pre skladovanie. Kvalitné krmivo sa dá kúpiť v každom kamennom či internetovom obchode s chovateľskými potrebami rôznych značiek a cenových kategórií.Hlavne dávkovanie je pomerne jednoduché. Každý výrobca krmiva má na svojom obale uvedené dávkovanie, každého vzrastu. Či ide o veľké, stredné alebo malé plemeno. Majiteľovi stačí, aby sa riadil danej tabuľky a nemusí sa obávať, že bude psík prekrmovaný. Barf strava je trochu obťažnejšia. Pre takéto kŕmenie je dôležite odhadnúť pomer stravy, ktoré je nutné kombinovať s viacerými surovinami a hlavne vitamínmi.  Preto vyžaduje viacej času, trpezlivosti a hlavne miesta pre skladovanie potravy, keďže ide o surové mäso. A posledným faktorom pre správny vývoj kĺbov je stráženie pohybu šteňaťa aspoň do dovŕšenia jedného roku. Ako som už spomínal, ide o temperamentného psa, ktorý chce mať veľa pohybu. Toto mu môžete zabezpečiť, ale s mierou. V mladosti by som neodporúčal prehnane dlhé prechádzky. Tridsať minút denne stačí. Pokiaľ má šteňa voľný pohyb po dvore rodinného domu, bohato mu to nahradí prechádzku. Ale pokiaľ sa s ním chce ísť majiteľ prejsť, nič tým nepokazí. Pokiaľ majiteľ dodrží tieto zásady, z jeho maznáčika dospeje zdravý a spokojný jedinec bez zdravotných problémov. Kontinentálni buldoci sú všežravé psy. Zjedia všetko, čo im majitelia poskytnú. Granule, mäso v akomkoľvek stave surové, varené, pečené, zeleninu, hlavne mrkvu, ovocie ako napríklad jablká, hrušky, banány, cestoviny, ryžu a hlavne údené klobáse.

Povaha plemena

Povaha kontinentálneho buldoga je veľmi priateľská a prejavuje sa už od šteňaťa. Šteniatka sú prítulné, hravé a vyžadujú od svojich majiteľov veľa pozornosti. Už od útleho veku sa vedia prispôsobiť novému prostrediu. Radi spoznávajú nové veci a sú zvedavé. Nie sú konfliktné a radi sa socializujú s inými psami, Hoci sa socializujúradi, dávajú to niekedy až horlivo najavo. Radi obskakujú okolo psov a chcú sa s nimi hrať, čo niekedy iné psy môžu považovať za dotieravé a vtedy môže prísť ku nechcenému konfliktu, aj keď to buldoci nemajú v úmysle. Takéto správanie sa najčastejšie prejavuje v dospievaní a pretrváva približne do dvoch rokov. Majitelia,ktorí sa rozhodnú pre toto plemeno, musia mať na pamäti, že ide o tvrdohlavé psy aj keď sú priateľské, prítulne a hravé. Jednoducho sú dni, kedy to majú doslova „na háku“. Kontinentálni buldoci sú veľmi aktívni a majú radi voľnosť pohybu. Hravo zvládajú dlhé prechádzky, ale vedia si poriadne užiť aj leňošenie na slnku. Zbožňujú hranie sa s deťmi, ktoré plne rešpektujú. Preto sa majitelia nemusia obávať, že by im nejako ublížili. Výborne sa hodia do rodín s malými deťmi.Sú veľmi oddaní a milujúci k svojej rodine. Majú silný ochranársky pud. Aj keď ide o stredne veľké plemeno, vedia si vydobyť značný rešpekt voči cudzím osobám. Taktiež v sebe nezaprú buldočiu silu, ktorou dokážu chrániť svoje prostredie.Preto sa nebojím tvrdiť, že sú pánmi na vlastnom dvore. Výhodou ich tvrdohlavosti je, že sa nedajú ľahko zastrašiť. Dokonca sa neboja ani silnejších zvukov ohňostroja alebo petárd, čo taktiež z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť. Našich buldogovFerru a Coudyho tieto zvuky doslova provokujú. Sú radikálnymi zástancami boja proti fajčeniu, čo značne dávajú najavo svojim zbesilým štekotom . Preto u nás návšteve neodporúčam fajčiť v ich prítomnosti.

PetCare is a totally awesome unique & responsive HTML template
Claritas est etiam processus dynamicus, qui sequitur mutationem consuetudium lectorum.